Internet może stać się zagrożeniem już dla Przedszkolaka

Przedszkolaki coraz częściej rozmawiają na temat nowych gier, kupnie nowych gadżetów. Jeżeli dziecko spędza za dużo czasu przed telefonem, tabletem czy  komputerem, to może dzielić go już tylko krok od uzależnienia. Rodzice zatem powinni starać się, aby korzystanie dziecka z Internetu, zwłaszcza przedszkolaka, ograniczało się do minimum. Co ważne, dorośli powinni mieć na uwadze także i to, aby dziecko nie pozostawało samo przed ekranem telefonu czy komputera, ponieważ jest zbyt małe i ktoś mógłby wykorzystać jego naiwność.

Drodzy Rodzice starajcie się być czujni!

Zapewnijcie dziecku miłość i bezpieczeństwo.

• Gdy dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i bezinteresownej miłości
    z pewnością będzie się Wam zwierzało ze wszystkich swoich problemów.

Mniej gier, więcej ruchu!

• Zwróćcie  uwagę na to, czy Twoje dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed monitorem.
  • Spróbujcie zachęcić dziecko np. do zabaw na świeżym powietrzu czy realizacji jego hobby.
  • Pamiętajcie, żeby wybierać dziecku gry, które uczą go rzeczy pożytecznych,
    jak np. języków obcych czy rozwijają jego matematyczne zdolności bądź naukę gry w szachy.

Zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu

Nie chodzi o to, by zakazywać dziecku wszystkiego, a jedynie ograniczyć ze względu na zagrożenia, które mogą pojawić się, gdy dziecko zbyt dużo czasu spędza w sieci. Często dzieci, które zbyt długo czasu spędzają przed komputerem mają problemy z odróżnieniem świata realnego od fikcji. Rodzic powinien więc bacznie obserwować, co robi jego pociecha. Jednak zagrożeń, wynikających z korzystania z Internetu jest znacznie więcej. Przede wszystkim gracze są narażeni na obcowanie z okrucieństwem i mnóstwem agresji. Nie wspominając już o tym, że malec może nabawić się licznych schorzeń, związanych z wadami postawy lub wzroku. Problemy zdrowotne są więc dodatkowym argumentem.

Powodów, aby ograniczać korzystanie dziecka z Internetu jest wiele. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zakazać malcowi korzystania z dobrodziejstw nowoczesności, ale na pewno należy zwrócić większą uwagę na to, ile czasu poświęca na siedzenie przed komputerem, a ile na naukę i zabawę.

Jak we wszystkim, także w tym przypadku zawsze należy poszukiwać złotego środka
i pamiętać, by zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Autor: mgr Ewa Krzymińska