Język i czytanie to podstawowe narzędzia myślenia, komunikacji społecznej oraz zdobywania wiedzy. Tymczasem coraz więcej dzieci i młodzieży słabo zna język, czyta mało lub wcale tego nie robi. Przyczyna tkwi w tym, iż dorośli coraz mniej z dziećmi rozmawiają i poświęcają im mało czasu. Wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera lub telewizora. Jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnych chwil. Rodzice często nie kontrolują, co i jak długo oglądają ich dzieci, są tak zapracowani, że brakuje im czasu dla dziecka, a jeżeli go znajdują to nie mają pomysłu, jak go zagospodarować. Wiek przedszkolny to niepowtarzalny okres rozwoju człowieka. W tym okresie kształtują się nawyki dziecka, w tym także czytelnicze. Irena Koźmińska twierdzi, że człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Według niej potrzebę kultury trzeba obudzić, a sposobem na to jest głośne czytanie dziecku, które ma wiele zalet, m.in.:

 • rozwija język i wyobraźnię, uczy myślenia;
 • buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem;
 • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
 • pomaga w jego wychowaniu,
 • ułatwia mu naukę w szkole;
 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.  

     Czytać dziecku można w każdym wieku. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu, buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa, a także więzi z osobą czytająca. Czytanie przedszkolakowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga w zrozumieniu siebie i innych. Wspólne, głośne czytanie z nastolatkami pomaga im pokonać wiele problemów związanych z wiekiem dorastania.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” . 

                                                                                                                                Jim Trelease.

Jak to zrobić?

 • wprowadzić rytuał głośnego czytania 20 minut dziennie,
 • jeśli dziecko o to prosi, wielokrotnie czytać tę samą książkę lub wiersz,
 • pozwolić na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony,
 • unikać podziałów dla chłopców i dla dziewcząt,
 • być przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach książek i czasopism.

   

Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą, czy nudą!!!

 Czytając dziecku powinno się wybierać odpowiednie książki: 

 • ciekawe dla dziecka,
 • napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną,
 • uczące racjonalnego myślenia,
 • promujące pozytywne wzorce postepowania,
 • dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające silnych lęków czy nie niepokojów,
 • unikające stereotypów kulturowych związnych z rasą, płcią, itp.
 • budujące pozytywny stosunek do świata i waiare w siebie. 

Książki polecane przez Fundację "Cała Polska czyta dzieciom" znajdziesz pod tym adresem

www.calapolskaczytadzieciom.pl

     W związku z tym, że przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym, nasze przedszkole uczestniczy w Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. W ramach Kampanii staramy się codziennie czytać dzieciom, zapraszać gości do czytania, umożliwiać naszym wychowankom korzystanie z kącika książki, udział w spektaklach goszczących w naszej placówce i poza nią, organizować konkursy, zbiórkę książek, zajęcia teatralne w grupach: próby odtwarzania fragmentów bajek, inscenizacje, deklamowanie wierszy, przygotowywać przedstawienia, gdzie aktorami są nasi wspaniali i zdolni rodzice. Ponad to uczestniczymy
w częstych spotkaniach bibliotecznych, a wszystko to po to żeby nasze przedszkolaki wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych, dobrych i wrażliwych ludzi.

 Opracowała Ewa Krzymińska na podstawie:
Materiałów Fundacji ABC XXI wieku - mgr Hanna Kluczyńska
Wychowanie w przedszkolu 2/2004 O głośnym czytaniu Przedszkolakom.

W ramach tej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.